AKTYWATOR: Kontrastowe ilustracje do stymulacji wzroku niemowlęcia


Wzrok to bardzo ważny zmysł, który warto stymulować już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Dlaczego? Więcej na ten temat w artykule „Rozwój zmysłów niemowlęcia – wzrok.

Jakie aktywatory mogą nam pomóc w stymulowaniu wzroku naszego smyka?

Stymulowanie wzroku polega głównie na pokazywaniu maluchowi, lub ustawianie w zasięgu jego wzroku, kontrastowych obrazków, czyli czerwonych lub czarnych na białym tle. Oto aktywatory godne polecenia:

 1. „Oczami maluszka” (0m+),
 2. „Książeczki kontrastowe” (3m+),
 3. „Sokole oczka” (0m+).

Dlaczego warto sięgnąć po wspomniane pomoce aktywacyjne?

 • Można w nich znaleźć specjalnie dobrane czarno-białe ilustracje, które odpowiadają sposobowi, w jaki maluszek postrzega świat,
 • Wspomagają prawidłowy rozwój oraz zdolność kojarzenia u Twojego dziecka,
 • Pomagają wzmocnić więź z dzieckiem,Cała Polska czyta dzieciom – moda, czy może jednak warto?
 • Pokazują przedmioty, postacie, owoce czy zwierzęta o prostym kształcie i formie, są  więc doskonałą okazją do opowiadania dziecku o otaczającym świecie,
 • Wprowadzają malucha w świat książek już od najmłodszych lat (o tym jakie to ważne poczytasz więcej w artykule „Cała Polska czyta dzieciom – moda, czy może jednak warto?„).
  .

„OCZAMI MALUSZKA”

To seria książeczek, która powstała w oparciu o psychologię rozwoju dziecka. Książeczki te zaprojektowane zostały z myślą o najmłodszych, jak i o rodzicach, którzy poszukują sposobów na stymulowanie rozwoju swoich pociech od najwcześniejszych chwil ich życia.

Co zawiera seria „Oczami Maluszka”?
Dostępne są 3 książeczki,  dedykowane smykom w wieku 0-6 miesięcy:

 • Ślimak,
 • Banan,
 • Sztućce

Znaleźć w nich można czarne i białe ilustracje, które swą tematyką są bliskie dziecku. Zawierają one postacie, zwierzęta oraz przedmioty, które mają prostą formę i kształt, dzięki czemu są bardzo przydatne podczas opowiadania dziecku o otaczającej go rzeczywistości (średnia cena na rynku ~20zł/szt.).

Dodatkowo, wydane zostały również inne formy kontrastowych ilustracji (dla maluszków w wieku 0-12 miesięcy):

 • Harmonijka – kontrastowe ilustracje obrazują przedmioty codziennego użytku bliskie dziecku, z podziałem na tematykę dnia (białe tło) i nocy (czarne tło). Książeczka ma formę harmonijki – pozwala to na rozłożenie jej w łóżeczku lub na kocyku Twojego dziecka, dzięki czemu pozwolisz mu dłużej obserwować ilustracje w jego naturalnym, bezpiecznym środowisku (średnia cena na rynku ~23zł),
 • Karty – to 9 dużych plansz, a na nich 18 czarno-białych ilustracji z elementami koloru żółtego, aby jeszcze lepiej stymulować rozwój Twojego dziecka. Karty możesz dać dziecku do rączki, położyć do łóżeczka, czy też powiesić na karuzeli lub przy wózku podczas spacerów. W ten sposób Twoje dziecko może dłużej cieszyć się ilustracjami, a także rozwijać zdolności manualne (średnia cena na rynku ~30zł).

Więcej na www.oczamimaluszka.pl

„KSIĄŻECZKI KONTRASTOWE”

To seria przeznaczona dla dzieci od 3 miesiąca życia.
Świat widziany oczami maluszka jest dwuwymiarowy i nieostry i dlatego pierwsze książeczki są oparte na biało-czarnym kontraście. Wystarczy pokazać dziecku obrazek i opowiedzieć mu o świecie, który je otacza. Starsze zaś dzieci mogą odgadywać nazwy narysowanych przedmiotów i zwierząt.

Co zawiera seria „Książeczki kontrastowe”?
Na serię składają się 4 pozycje:

 • Moje pierwsze obrazki – w tej książeczce znajdują się obrazy, które maluszek spotkać może na codzień w swoim otoczeniu, jak np. butelka, grzechotka, wózek,
 • Jakie to ciekawe – to proste rysunki przedmiotów, owoców i zwierząt, które maluszek dostrzec może podczas codziennych spacerów, np. wiewiórka czy drzewo,
 • Zwierzeta wokół nas – to książeczka, która pozwala smykowi poznać zwierzątka, które można spotkać w najbliższym otoczeniu czy też w naszym klimacie, kot ryba czy krowa to tylko niektóre z nich,
 • Zwierzęta tu i tam – razem z tą książeczką zabierzemy naszego brzdąca na wycieczkę po świecie, pokazując mu zwierzęta, których na codzień raczej nie uda mu się spotkać, ale o których warto wiedzieć – bo kangur, żółw czy delfin do takich właśnie należą :)

Średnia cena na rynku to ~10zł. za sztukę,

pakiet-ksiazeczki-kontrastowe-b-iext29090797
źródło:empik.pl
pakiet-ksiazeczki-kontrastowe-b-iext29090910
źródło: empik.pl

„SOKOLE OCZKA”

To pierwszy 2-etapowy zestaw edukacyjny, opracowany we współpracy z psychologiem dziecięcym, który poprzez zabawę umożliwia rozwój zmysłu wzroku i intelektu Twojego dziecka.

Dzięki 2 etapom dostosowanym do rozwoju Twojego dziecka oraz Twojemu zaangażowaniu, zabawa ta sprawi, że Twój maluszek szybciej nabędzie umiejętność mowy, abstrakcyjnego myślenia oraz koncentracji uwagi, a ponadto pozna kolory oraz kształty!

Co zawiera zestaw „Sokole oczka”?
W skład zestawu wchodzą:

 • Plansze z 20 obrazkami w kontrastowych kolorach dostrzeganych przez noworodka (czarny, biały, czerwony) – przeznaczone do stymulacji wzroku dziecka już od chwili narodzin. Doskonałe do umieszczenia np. w łóżeczku dziecka.
 • Animacje na płycie DVD – 20 łagodnych animacji, z odpowiednio dobraną paletą kolorów, kształtami obiektów i muzyką. Przeznaczone dla dzieci po 6. miesiącu życia. Rozwijają zmysł wzroku dziecka oraz uspokajają i wyciszają je. Stanowią doskonałą alternatywę do inwazyjnych dla małego dziecka treści w telewizji czy internecie.

Średnia cena na rynku to ~25zł.
Więcej na www.canca.pl

sokole_oczka
źródło: empik.com

A jeśli masz dużo czasu i papieru A4, pamiętaj, że zawsze możesz narysować kontrastowe ilustracje własnoręcznie lub wydrukować gotowe darmowe wzory z Internetu, np. ze strony BRILLKIDS.com :)

*Podkreślamy, iż artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. Stanowi on subiektywną ocenę produktu dokonaną przez autora wpisu.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *