AKTYWATOR: „Klasyka Dla Smyka”


Muzyka to najbardziej uniwersalny język świata. Rozumie go każdy, bez względu na kolor skóry czy kraj pochodzenia.

Muzyka to także jeden ze sprawdzonych sposobów na kształtowanie młodego człowieka. Ma ona bezpośredni wpływ na rozwój intelektualny, formowanie charakteru i wrażliwości młodego słuchacza.

Jak się nietrudno domyśleć, to my jako rodzice odgrywamy zasadniczą rolę w muzycznym rozwoju naszych dzieci. To od nas zależy, jakie emocje czy uczucia przekażemy dziecku w stosunku do tego rodzaju sztuki.

Drodzy Rodzice – wcale nie musicie pięknie śpiewać, czy grać na instrumentach, aby wprowadzić swoje dzieci w magiczny świat muzyki, zarazić ich radością z jej odkrywania czy tworzenia. Jedyne co macie do zrobienia to pozwolić małemu człowiekowi rozsmakować się w różnych jej gatunkach i pozwolić wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni.

Tak jak eksperymentujecie w kuchni, starając się zachęcić swojego smyka do skosztowania nowych potraw, tak i tu w obszarze muzyki, zachęcam Was do sięgania po to co nowe.

O tym jak wielką rolę w rozwoju dziecka odgrywa obcowanie z muzyką klasyczną nie trzeba nikogo przekonywać, jednakże często, nam rodzicom, trudno dobrać właściwy dla małego smyka repertuar.

Na szczęście ktoś to już za nas zrobił, w wyniku czego powstała wspaniała kolekcja Klasyka Dla Smyka.

W skład kolekcji wchodzą płyty z utworami takich kompozytorów jak: Piotr Czajkowski, Antonio Vivaldi, Johann Strauss, Fryderyk Chopin, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Bethoven, Jan Sebastian Bach oraz Kołysanki, Balet i Zabawa z Klasyką.

 klasyka dla smyka 2

Jak dowodzą liczne badania, utwory muzyki klasycznej, za pośrednictwem rezonansu wibracyjnego oddziałują zarówno na psychikę, jak i samopoczucie fizyczne. Dźwięki wprawiają w drżenie miliardy komórek nerwowych,  a to bardzo korzystnie oddziałuje na cały organizm słuchacza.

Muzyka klasyczna wpływa na nastrój i emocje dziecka. Jej słuchanie stymuluje rozwój mózgu, pamięci i poczucie przestrzeni. Dziecku słuchającemu muzyki klasycznej łatwiej przychodzi nauka czytania, pisania, liczenia, czy logicznego myślenia. Co więcej, mali melomani zdecydowanie częściej wykazują się niekonwencjonalnym rozwiązywaniem problemów, większą kreatywnością czy łatwością nauki języków obcych.

Dla wielu rodziców słuchanie muzyki klasycznej to nie taka łatwa sprawa, dlatego musicie znaleźć na nią swój indywidualny sposób. Może niech będzie ona inspiracją do innych aktywności i płynie wokół Was mimochodem. Nie musicie od razu zasiadać z dzieckiem w fotelu i wsłuchiwać się w każdą nutę, możecie muzykę klasyczną zaprosić do wspólnej zabawy.

Ja z własnego doświadczenia szczególnie polecam – przenoszenie tego co słyszycie, co słyszy Wasze dziecko, za pomocą kredek, farb i innych pomocy malarskich na papier.

Gwarantuję Wam, że będziecie rewelacyjnie się bawić porównując swój rysunek z rysunkiem Waszej pociechy. Jeśli rysowaliście je równocześnie, ale tak, aby nie widzieć nawzajem swoich prac, efekty mogą Was bardzo zaskoczyć i być świetnym punktem wyjścia do rozmowy o muzyce, o emocjach, przeżyciach jakie ona w Was wywołała.

DSC_0010
fot. aktywuj.smyka.pl

Nam bardzo fajnie sprawdza się także zabawa w nadawanie własnych tytułów poszczególnym utworom, tudzież odgrywanie tego co słyszymy w postaci pantomimy.

Tego typu zabawy sprawiają, że dzieci skupiają uwagę na detalach, wychwytują pojedyncze dźwięki, odnajdują w muzyce  śpiew ptaków, szum wody, wiatru albo krople deszczu stukające o parapet.

Muzyka zaczyna grać w ich duszy…

Podsumowując…

To tylko od Waszej pomysłowości zależy jaką rolę w Waszych domach odgrywać będzie muzyka klasyczna. Jedno jest pewne – jako świadomi rodzice powinniśmy kształtować wrażliwość muzyczną naszych dzieci, pokazując im, że muzyka to tysiące nagrań i kilkaset lat historii, a nie tylko kilka modnych w danym sezonie piosenek nadawanych w radio  non-stop.

*Podkreślamy, iż artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. Stanowi on subiektywną ocenę produktu dokonaną przez autora wpisu.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *