Poważne mleczaki idą na kontrolę


Pierwsza wizyta z małym dzieckiem u dentysty to dla wielu z nas duży stres. Boimy się reakcji dziecka na nową sytuację, tego, że naszego smyka będzie bolało, że maluch zniechęci się do kolejnych, przecież nieuniknionych, wizyt.

Podłożem owych obaw jest zazwyczaj nasz własny stosunek do wizyt w gabinecie stomatologicznym, tudzież nasze traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa związane z leczeniem zębów. Na szczęście w przeciągu ostatnich 20 lat wiele się zmieniło jeśli chodzi o leczenie zębów małych pacjentów. Dostępne są nowoczesne techniki i sposoby walki z próchnicą, pojawiły się kolorowe tudzież brokatowe plomby, a stosunek lekarzy do dzieci uległ transformacji.

Tak więc póki co, nasze strachy odkładamy na półkę i zabieramy się za gromadzenie wiedzy na temat tego, co możemy zrobić, aby u naszych dzieci troska o zdrowe zęby była czymś w pełni naturalnym, a ich stosunek do wizyt w gabinecie zdecydowanie pozytywny.

Jednym z ważniejszych zadań jakie stoi przed nami, rodzicami, jest wykształcenie w dziecku odpowiednich nawyków związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej, odpowiednia dieta dziecka, czy chociażby dobór właściwej pasty i szczoteczki. Więcej na ten temat przeczytać możecie w artykule Zdrowe mleczaki: cuda?, geny? czy może gruntowna wiedza rodziców?

Kolejnym z naszych zadań jest dopilnować, aby dziecko w odpowiednim czasie trafiło do gabinetu dentystycznego. Na tyle wcześnie, aby specjalista mógł zadziałać, nim w małej buzi pojawi się ból związany z chorym zębem.


Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

 

Szukając odpowiedzi na pytanie „Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do dentysty?”, znajdziemy co najmniej kilka opinii.

Pierwsza grupa stomatologów zaleca pojawić się w gabinecie zanim dziecko przyjdzie na świat. Taka wizyta ma na celu przekazanie przyszłym rodzicom informacji na temat tego, jakie znaczenie dla zdrowia zębów dziecka ma dieta mamy w ciąży, zażywanie przez nią leków, brak odpowiednich witamin, czy częste wymiotowanie. Wówczas udzielane są rodzicom pierwsze wskazówki jak dbać o zęby niemowlęcia, czy i jaki smoczek używać, w jaki sposób karmić butelką w przypadku rezygnacji z karmienia piersią, etc.

Kolejna grupa specjalistów, i tych jest zdecydowanie najwięcej, twierdzi, że pierwsza wizyta dziecka powinna mieć miejsce tuż po pojawieniu się pierwszych zębów, czyli ok. 6-8. miesiąca życia.  Wizyta taka jest wizytą adaptacyjną. Lekarz sprawdza czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, oraz czy malcowi nie zagraża próchnica. Wówczas powinniśmy także uzyskać szczegółową informację, jak czyścić dziąsła i zęby malucha, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zminimalizować pojawienie się próchnicy, a zęby wyrosły mocne i zdrowe.

Jednogłośnie stomatolodzy podkreślają, że jeśli nie udało się nam zawitać do gabinetu wcześniej, powinniśmy się w nim pojawić po pierwszych urodzinach malucha. A ostateczny moment, którego nie możemy przegapić, w zasadzie niejako krytyczny, jest pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Kiedy dziecko jest już starsze, lekarz ocenia, czy wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo, czy dziecko ma dobry zgryz (ma to wpływ m.in. na prawidłowe wyżynanie się zębów stałych) oraz czy nie wystąpiły początki choroby próchnicowej.

Uwaga, ważne!!!
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym  dziecko nie powinno odczuwać BÓLU ZĘBA!

W związku z powyższym z wizytą nie powinniśmy czekać, aż na zębie pojawi się przebarwienie, matowa plamka czy wręcz ciemna dziurka. Takie symptomy jednoznacznie wskazują, że powstałe pod wpływem bakterii kwasy zniszczyły szkliwo, mogą już być we wnętrzu zęba i penetrować zębinę. Ważne, aby w taki momencie ząb został jak najszybciej zabezpieczony, próchnica zatrzymana tak, aby nie miała okazji dostać się do miazgi, tudzież zaatakować kolejne zęby. A pamiętać należy, że ze względu na inną aniżeli zęby stałe budowę, próchnica mleczaków postępuje w błyskawicznym tempie.

dentist-428646_640

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo istotna. Ma za zadanie nie tylko przygotować dziecko do przeprowadzenia koniecznych zabiegów poprawiających stan uzębienia, lecz również stworzyć podstawy do wykształcenia pozytywnego nastawienia do zabiegów stomatologicznych w przyszłości. Zbyt późne zgłaszanie się z dzieckiem do stomatologa, wtedy, gdy proces próchnicowy jest już zaawansowany lub występuje ból zęba, jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do leczenia stomatologicznego.

 Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

1. Porozmawiaj, Wytłumacz, Nastaw pozytywnie!

Zanim wybierzecie się na pierwszą wizytę, w prosty i spokojny sposób porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz gdzie i po co idziecie / jedziecie. Opowiedz dziecku czym zajmuje się dentysta, dlaczego dzieci powinny regularnie sprawdzać ząbki. Możesz pokusić się także o opis wizyty, uświadom, że lekarz poprosi o otworzenie buzi, etc. W rozmowie tej postaw na szczerość – nie obiecuj, że nie będzie bolało, nie umniejszaj dziecięcych emocji i wykaż zrozumienie dla tego, co czuje Twoje dziecko.
Pamiętaj, aby nigdy, przenigdy nie straszyć dentystą i nie przenosić swoich lęków na dziecko!

2. Zabawy, gry, książeczki edukacyjne – wiedza poprzez zabawę

Dziecko, tak jak i każdy z nas, odczuwa lęk przed tym co nieznane. Dlatego dołóżcie wszelkich starań, aby przygotować, a następnie we właściwy sposób wykorzystać różnorodne pomoce edukacyjne.

2784991333_ac4bfa3b72_o
fot. flickr.com/photos/lil_devil_girl3

Przykładowo:

–  Zabawcie się w dentystę, wyleczcie zęby misiowi czy lali.
– Ulepcie ząbka z plasteliny, a następnie zacznijcie przyklejać plamki od jasnożółtej, przez brązową do czarnej. Wytłumaczcie w ten sposób jak chorują ząbki. Idąc krok dalej, możecie pokusić się o jego naprawianie – odlepcie łatki, tudzież przyklejcie kolorową plombę.
– W Internecie, chociażby na stronach: www.ciufcia.pl., www.mojorbit.pl, dostępne są bezpłatnie gry edukacyjne o tematyce „okołozębowej”.
– Oczywiście możecie także sięgnąć do literatury dziecięcej z tego zakresu, np. „Moje zęby”, „ Basia i dentysta”, „Żyrafa Aldona idzie do dentysty”, „Zuzia idzie do dentysty”, etc.

Spotkałam się także z opinią rodziców, że u nich w oswajaniu sytuacji związanej z leczeniem ząbków bardzo dobrze sprawdziło się zakupienie szczoteczki elektrycznej.

 3. Umów wizytę na odpowiednią dla dziecka godzinę

Doświadczeni stomatolodzy wyczulają rodziców, aby umawiać wizytę, w porze kiedy dziecko jest wypoczęte i najedzone. Zazwyczaj polecane są godziny dopołudniowe, gdyż dzieci są wówczas zdecydowanie bardziej chętne do współpracy. Na wizytę wyjdź odpowiednio wcześniej, aby nie potęgować stresu obawami typu „czy my na pewno zdążymy?”, denerwowaniem się na korki, etc.

4. Przygotuj nagrodę

Budowanie wewnętrznej motywacji u dziecka to podstawa. Jednakże, nie oszukujmy się, każdy maluch czeka aż otrzyma od lekarza jakąś małą niespodziankę, chociażby naklejkę „Dzielny Pacjent”. Można także pomyśleć o zakupie czegoś bardziej spersonalizowanego, dostosowanego do Waszego dziecka, np. mały resorak, Littles PetShop, itp. Bardzo dobrze sprawdza się przekazanie tego prezenciku dentyście, tak, aby to on wręczył go małemu pacjentowi. A my jako rodzice pokażmy, jak bardzo jesteśmy z małego smyka dumni.

 

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

 

To jak przebiegać będzie pierwsza wizyta, w dużej mierze zależy od umiejętności interpersonalnych lekarza i jego podejścia do leczenia małych pacjentów. Przyjmuje się, że powinna to być wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko zapoznaje się z nową sytuacją, nowym miejscem, lekarzem oraz wykorzystywanymi przez niego przyrządami. Polecanym sposobem postępowania z dziećmi jest metoda Addelstona: „Pokaż, powiedz, zrób”. Polega ona na tym, aby pokazać i w prostych słowach wyjaśnić dziecku przeznaczenie i działanie danego narzędzia czy urządzenia, zanim się go użyje.

Podczas pierwszej wizyty, dobry fachowiec potrafi umiejętnie odwrócić uwagę dziecka, dokonując w tym czasie szybkiego przeglądu zębów. Jeśli jest konieczność podjęcia dodatkowych zabiegów, o ile nie występuje ból, najlepiej przełożyć je na kolejną wizytę, aby dawkować smykowi ilość wrażeń.

Czas trwania wizyty dostosowuje się do indywidualnych możliwości dziecka, jednak nie powinien on przekraczać 15 – 20 minut.

To czy podczas wizyty dziecko siedzi na kolanach rodzica, czy samodzielnie w fotelu, zależy od wieku dziecka i jego decyzji. Przyjmuje się, że do 3 roku życia dzieci siedzą na kolanach rodziców, ale oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej zasady. Są także gabinety, w których miejsce lekarza jest za głową malucha, który siada na kolanach przodem do mamy, a plecami spoczywa na kolanach lekarza. Dzięki temu dziecko ma kontakt wzrokowy z mamą, za to nie widzi dentysty.

Warto na pierwszą wizytę zabrać ulubioną zabawkę dziecka, tak, aby mały pacjent w razie potrzeby mógł się przytulić, a lekarz zadać jakieś pytania odnośnie przyjaciela w celu odwrócenia uwagi.

Mając na uwadze fakt, iż pierwsza wizyta u dentysty ma ogromny wpływ na kształtowanie się postaw dziecka w stosunku do przyszłych zabiegów stomatologicznych, jako rodzice powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby była ona wspominana jak najbardziej pozytywnie.

 Jak wybrać dobrego specjalistę?

 

Jak zwykło się mawiać „pierwsze wrażenie robi się tylko raz i to przez kilka pierwszych sekund”. Zasada ta jest niezwykle ważna jeśli chodzi o pierwszy kontakt dziecka z dentystą. Fenomenem dzieciaków jest to, że zarówno atmosferę wizyty jak i osobę lekarza odbierają całym sobą. Bardzo szybko wiedzą, z kim mają do czynienia. Bezbłędnie rozpoznają w jaki sposób są traktowane, czy ktoś jest wobec nich szczery i czy mogą tej osobie zaufać. Mimo, iż mali pacjenci nie umieją jeszcze zwerbalizować swoich oczekiwań, to bezwzględnie wymagają, aby lekarz wsłuchiwał się w ich potrzeby, emocje i uczucia. Tylko czując się w pełni bezpiecznie, będą w stanie zaufać lekarzowi. W związku z tym, po drugiej stronie musi stać  odpowiedni człowiek, taki, który wie jak obserwować, jak słuchać i jak rozmawiać z małym pacjentem, w sytuacji dla niego wyjątkowo trudnej.

Warto wybrać specjalistę poleconego nam przez znajomych. Jednakże mimo to, zweryfikujmy zasłyszane opinie umawiając się z lekarzem na króciutką rozmowę.

3230865184_b87095200a_z
fot. flickr.com/photos/clover_1

Tak jak i w przypadku pediatry, tak również dentystę dobrze mieć jednego. Taki lekarz doskonale będzie znał Wasze dziecko, jego zęby czy przebyte choroby. Będzie on umiał trafnie dobrać rodzaj leczenia i ustali harmonogram wizyt kontrolnych.

Jakie zabiegi stosuje się najczęściej u dzieci ?

 

1. Lakierowanie
Jest to zabieg profilaktyczny. Polega on na dokładnym oczyszczeniu ząbków malucha z wszelkich osadów, a następnie na pomalowaniu wszystkich powierzchni lakierem z dużą zawartością fluoru. Zabieg ten zaleca się powtarzać od 2 do 4 razy w ciągu roku. Stomatolodzy często wybierają lakierowanie jako pierwszy z zabiegów, mających na celu nieinwazyjne przygotowanie dziecka do kolejnych wizyt. Aby zapewnić długotrwałe wchłanianie się fluoru w ząbki, po takim zabiegu nie wolno jeść przez 2 godziny. Dodatkowo tego dnia wieczorem, dziecko nie powinno szczotkować zębów, a jedynie wypłukać jamę ustną wodą.

2. Lakowanie

To drugi z zabiegów profilaktycznych. Jest on wykonywany zarówno na zębach mlecznych jak i stałych. Polega na pokryciu bruzd, szczelin i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych, substancją zwaną lakiem szczelinowym. Miejsca te, ze względu na swoją budowę, praktycznie uniemożliwiają właściwe ich wyczyszczenie podczas szczotkowania. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w tych trudno dostępnych miejscach. Dzięki lakowaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%, a gładka powierzchnia zalakowanego zęba umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Lakowanie można przeprowadzić na zębach całkowicie zdrowych. Dla najmłodszych pacjentów istnieje szeroki wybór kolorowych laków, których zadaniem jest nieco rozweselić proces dbania o zęby.

3. Lapisowanie

To zabieg polegający na zabezpieczeniu zajętych procesem próchnicowym powierzchni zębów związkiem azotanu srebra – lapisem – który utwardza zewnętrzną powierzchnię zębów, hamując w ten sposób rozwój próchnicy. Tego typu zabieg dentyści wybierają dla dzieci, które z różnych względów nie są jeszcze gotowe na tradycyjne leczenie ząbków i założenie plomby. Zabieg trwa bardzo krótko i jest całkowicie bezbolesny, wymaga jednak trzech wizyt w odstępach tygodniowych. Ujemną stroną zabiegu jest powstanie czarnego przebarwienia w miejscu, w którym ząb był lapisowany. Niestety czasami jest to jedyne wyjście, aby zatrzymać próchnicę i ocalić ząbek.

 4. Leczenie ubytków

Leczenie wcześnie wykrytych małych ubytków jest całkowicie bezbolesne. Kiedy proces jest bardziej zaawansowany, lekarze zazwyczaj decydują się podać małemu pacjentowi znieczulenie. Kiedy dziecko dobrze współpracuje, lekarz podejmuje się tradycyjnego opracowania ubytku przy pomocy wiertła. Jednakże coraz częściej wiertło zastępowane jest np. piaskarką abrazyjną, która eliminuje nieprzyjemny hałas i wibracje. Warstwa próchnicy jest usuwana poprzez strumień powietrza zmieszanego z tlenkiem glinu. Metoda ta nie wymaga podania znieczulenia, a jedynie założenia ślinochronu, dzięki któremu piasek nie gromadzi się w buzi smyka.

Coraz popularniejszą metodą leczenia jest także ozonowanie. W kontakcie z tkanką ozon rozpada się tworząc tlen o działaniu bakteriobójczym, powodując zahamowanie rozwoju próchnicy na wczesnym etapie.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne proponują także małym pacjentom leczenie laserowe. W tym przypadku warstwa próchnicy usuwana jest bezkontaktowo za pomocą wiązki światła, wnikającej w ząb i usuwającej próchnicę.

5. Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Jest ono niezbędne, kiedy mały pacjent zgłasza się do gabinetu z silnym bólem zęba, próchnica jest bardzo głęboka i dochodzi do miazgi, czyli nerwu zęba. Leczenie jest nieco odmienne od tego jakie stosuje się w przypadku zębów stałych, ale również wymaga kilku wizyt.

 6. Usuwanie zębów mlecznych

Usunięcie zęba to ostateczność. Jednakże kiedy ząb jest tak zniszczony, że leczenie kanałowe nie jest już możliwe, lekarz decyduje się usunąć ząb. W związku z tym, że boczne zęby mleczne „trzymają” miejsce dla zębów stałych, po przedwczesnym ich usunięciu zaleca się wykonanie utrzymywacza przestrzeni, który zabezpiecza zęby „szóste” stałe przed przemieszczaniem się w miejsce brakującego zęba. Całość działań w związku z usuwaniem ząbków mlecznych jest wykonywana po wcześniejszym znieczuleniu.

 

Jak często wizyty kontrolne?

Zaleca się, aby ze względu na bardzo szybkie tempo postępowania próchnicy w zębach mlecznych, wizyty kontrolne odbywały się mniej więcej co trzy miesiące.

 Podsumowanie…

Drodzy Rodzice, mamy nadzieję, że nasze dwa artykuły poruszające tematykę higieny jamy ustnej maluchów tj.  „Zdrowe mleczaki: cuda?, geny? czy może gruntowna wiedza rodziców?” oraz „Poważne mleczaki idą na kontrolę”, ugruntowały i zebrały w jedną całość Waszą wiedzę. I tak jak zawsze – teraz wszystko w Waszych rękach. Trzymamy kciuki za pierwsze wizyty kontrolne.

A na naszej Grupie Dyskusyjnej na FB otwieramy wątek: Sprawdzony i polecany stomatolog dziecięcy. Zachęcamy Was do wymiany doświadczeń, dzieleniem się namiarami na specjalistów, których możecie polecić innym rodzicom – w grupie siła 🙂

Artykuł powstał w oparciu o:

1. Materiały via Internet: stomatologiabezprzemocy.plcm-imed.pldeclinic.pl, medcentrum.plsmyki.mjakmama24.plmamazone.plsosrodzice.plporadnikzdrowie.plbabyonline.pl
2. Doświadczenia własne

 

 

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *