Jestem mamą. Czy egoizm mi przystoi?


Wszyscy wiemy, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dzieci. Zadowolona z siebie JA, to zdrowsze relacje z mężem i beztrosko roześmiane dzieci.  Doskonale to czujemy – podświadomie unikamy wiecznie sfrustrowanych i ciągle narzekających. Po spotkaniu z taką osobą czujemy się jakby dopadł naszą szyję wampir energetyczny. Zaczynamy widzieć świat w czarnych barwach i mniej wierzymy w to, że życie może być piękne.

A przecież to my kreujemy swoje dni. Łatwo powiedzieć – przestań narzekać. Kiedy dzieci ciągle chorują, za oknem szaro i buro, a rachunek w spożywczaku znów przyprawia o zawrót głowy i niedowierzanie w oczach. Ale aby właśnie przejść na tą drugą, jaśniejszą stronę mocy – przestań ciągle narzekać. Wyznacz sobie cele, spisz je i zacznij krok po kroku realizować. Zainteresuj się metodami wspierania odporności u dzieci; zmień pled na kanapie na radośniejszy, w cieplejszych kolorach /skoro za oknem szaro i Twoja przestrzeń też w burych barwach to nie dziw się, że dopada Cię melancholia i nostalgia/; rozejrzyj się po okolicy, odkryj miejsca, które oferują dobre produkty w przyzwoitych cenach /doceń jakość, kupuj mniej ale dobrej jakości, w przypadku produktów spożywczych spowoduje to, że porcje będą zjadane do końca ZE SMAKIEM, przestaniesz więc wyrzucać jedzenie, za które przecież zapłaciłaś/.

Wszystko w naszych rękach, a samopoczucie – przede wszystkim. W całym codziennym kieracie – praca, dom, przedszkole, szkoła, dzieci – znajdź choćby kwadrans  dla siebie. Może wieczorem, kiedy już maluchy śpią? Zrób dla siebie coś, co Cię zrelaksuje. Może kąpiel przy świecy zapachowej, może niespiesznie wklepany balsam w Twoje ciało /wiem, wiem, balsam zimny, czasu nie ma ;p – ale zacznij to robić regularnie, a zobaczysz efekty, skóra będzie gładsza, aksamitna, o ładniejszym kolorycie, Ty poczujesz się pewniej, a inni w mig to zauważą. Jeśli nie Ty sama – nikt za Ciebie o to nie zadba/. A może książka lub ulubiona płyta, której dawno nie słuchałaś. Takie małe rzeczy ale robione TYLKO dla siebie spowodują, że poczujesz się lepiej sama ze sobą. A skorzystają na tym wszyscy.

Bądźmy więc choć przez kwadrans dziennie egoistkami!

 

Idąc dalej… Jak często zdarza się Wam, drogie mamy, wyjść na spacer, taki samotny i niespieszny, albo na spacer z przyjaciółką? Bez dzieci 🙂 Mi osobiście nieczęsto, z drugiej jednak strony… dobrze mi z tym. Cenię sobie bardzo swój czas z rodziną. Bo czasu dla maluchów i wspólnego bycia razem, kiedy i dzieci mają już swoje codzienne zajęcia, choćby przedszkolne – wciąż brakuje. Jednak w całej miłości i chęci sprostania zadaniu bycia najlepszą mamą na świecie oraz w codziennym ogarnianiu kilku światów – nie powinnyśmy drogie mamy, zapominać o sobie. Wygospodarujmy czas dla siebie, choćby po to, by przemyśleć sobie kilka spraw na spokojnie, poukładać je w głowie, zapytać samą siebie: „czy czuję się szczęśliwa i do końca spełniona, nie tylko jako mama”? Dlatego m.in. tak ważne są właśnie te  „egoistyczne kwadranse”.

find

Dla Zespołu Aktywuj Smyka i kilku innych bardzo odważnych kobiet, najbliższy weekend oznacza właśnie taki czas dla siebie. Przemierzymy górski szlak, by pobyć z naturą, ze swoimi myślami i ze sobą nawzajem. Idziemy po marzenia. Idziemy dotlenić nasze organizmy i popracować nad formą. Dlaczego używam słowa „odważne” w stosunku do garstki kobiet, uczestniczek wyprawy  – bo odważyłyśmy się na taki mały, prywatny egoizm. Przekonana jestem, że taki czas, tylko dla siebie, tylko dla mamy, będzie miał pozytywne skutki dla całych naszych rodzin – partnerów, mężów, dzieci.  I to jest najpiękniejsze!

fot.: flickr.com/photos/ks_marks

Panów przepraszam za ton powyższego wpisu, bo kierowanego głównie do Pań 😉 Ale czuję, że Wam drodzy mężczyźni łatwiej przychodzi bycie „egoistą”. Szybciej znajdujecie i pielęgnujecie swoje pasje, hobby, macie minutki dla siebie. I dobrze. Będziemy się od Was tego uczyć.  Dla równowagi i zdrowia psychicznego – waszego, naszego i dzieci wspólnych 🙂

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *