AKTYWATOR: „Żubr Pompik” czyli coś dla małych miłośników przyrody


Dzisiaj polecę Wam aktywator, który w naszej rodzinie znalazł szczególne uznanie – a jest nim seria książeczek o przygodach Żubra Pompika.

pompik_polaczone
źródło: www.ibs.bialowieza.pl

Pompik trafił do nas w zasadzie całkiem niedawno. Zapoznał nas z nim wujek Michał, wielki miłośnik przyrody, tropiciel zagrożonych gatunków, chociażby takich jak wilki czy rysie. Szczerze mówiąc wiedziałam, że skoro Michał poleca, co więcej, przetestował już na swoich dzieciach, to mogę kupować w ciemno. I to był strzał w 10!

Książeczki przedstawiają leśne perypetie tytułowego bohatera, jego siostry Polinki, ich mamy – żubrzycy Porady i taty – żubra Pomruka. Nie wiem jak Wam, ale mi imiona rodziców niezwykle przypadły do gustu –  autor chyba dobrze zna życie 🙂

Przygody Żubra Pompika to seria książeczek należących do Biblioteki Przedszkolaka. Dedykowane są one dzieciom w wieku 4 – 6 lat, jednakże mogę Was zapewnić, że i nieco starszym smykom, jak i Wam samym, czytanie ich dostarczy wiele radości, dobrej zabawy, a może i przy okazji czegoś nauczy. Ja np. dowiedziałam się ostatnio, że żubry nie ryczą, nie parskają a chruczą 🙂

Zarówno wykorzystany w książeczkach sposób narracji, jak i język, dostosowane są do potrzeb małego czytelnika – rozwijają i wzbogacają słownictwo przedszkolaków, pozostając przy tym w pełni dla nich zrozumiałe.

Seria podzielona jest na pory roku, a każda pora roku to zbiór króciutkich opowiadań, rewelacyjnie nadających się na wieczorne zasypianie.

UWAGA PRAKTYCZNA – jeśli zamierzasz zapoznać się z historią Pompika w porządku chronologicznym – to czytanie rozpocznij od „Tropów na Śniegu” – to w tej części przygody małego żuberka mają swój początek.

To, co ja najbardziej cenię sobie w tej serii, to to, że po pierwszych kilku kartkach da się wyczuć, iż autor doskonale wie o czym pisze, że za słowami stoi wiedza i wieloletnie doświadczenie.

Tomasz SamojlikTomasz Samojlik, pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, który  za swoją twórczość pisarską w 2012 roku otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Serwisu Nauka w Polsce PAP w VII edycji konkursu „Popularyzator Nauki.

                                  Szerzej o autorze TUTAJ.

 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje również fakt, że ilustratorem Pompika jest sam autor – jak to dobrze, że czasami ukryte talenty znajdują ujście w twórczości dla dzieci.

Pompik- środek
źródło: Archiwum prywatne B. Szylhabel

Ciekawa jestem czy i Wy staniecie się fanami Pompika? A może już nimi jesteście?

 

Jeśli i Was zauroczy ten mały żuberek, to zapewne razem wyczekiwać będziemy na animowaną wersję jego przygód. Planowane jest 26 odcinków, każdy po 7 minut. Szersza informacja na ten temat TUTAJ. Powstaje też osobista strona dzielnego Żuberka.

A w tak zwanym międzyczasie, kiedy to wyczekiwać będziemy ekranizacji Pompika, życie żubrów możemy przybliżyć naszym smykom za pośrednictwem chociażby:
Portalu Kraina Żubra czy filmu dokumentalnego „Opowieść o żubrze – cywilizowanie dzikości„.

Oczywiście, zachęcam Was również do zapoznania się z naszymi artykułami na temat roli, jaką w rozwoju dzieci odgrywa głośne czytanie:

Średnia cena rynkowa Żubra Pompika to 15 zł.

Życzę miłej lektury i czekam na Wasze wrażenia 🙂

*Podkreślamy, iż artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. Stanowi on subiektywną ocenę produktu dokonaną przez autora wpisu.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *