AKTYWATOR: Kraina Uważności, seria książeczek Agnieszki Pawłowskiej


Małe dzieci – mały kłopot, Duże dzieci – duży kłopot

 

Muszę przyznać, że dopiero teraz, kiedy mój starszy syn ma 5,5 roku, powoli zaczynam wgryzać się w sens tego powiedzenia. I dochodzę do wniosku, że nie tyle chodzi o rozmiar kłopotu, ile o kaliber wyzwań wychowawczych z jakimi my, rodzice, musimy się mierzyć, w miarę tego jak nasze dzieci rosną.

Po wymagającym pod względem fizycznym (zmęczenie, niewyspanie, noszenie, bujanie, taszczenie wózka na 4. piętro w bloku bez windy, etc.) okresie niemowlęctwa, przychodzi czas na bardzo ruchliwy i wymagający od rodziców wspięcia się na wyżyny sprawności psycho-ruchowej okres wczesno – przedszkolny. Tu królujemy na placach zabaw, można nas spotkać w przydomowych piaskownicach czy na trampolinach. I nie ma mowy, że nasz smyk nam odpuści – lepienie bab z piasku, pokazowe zjazdy na zjeżdżalni, wchodzenie na drabinki, czy wirowanie z kosmiczną prędkością na karuzeli to poniekąd norma społeczna rodzicielstwa w tym okresie. Krok za krokiem, powoli wchodzimy w okres późno – przedszkolny, kiedy to nasze dzieci zaczynają uczęszczać do grupy średniaków, tudzież są już dumnymi starszakami. W tym okresie powoli łapiemy oddech. Udaje się nam zjeść gorący obiad, usiąść na jakieś 5 minut w fotelu, czy spokojnie porozmawiać przez telefon, a to już postęp, gdyż we wcześniejszych okresach nie było to takie proste i oczywiste. W naszej głowie nieśmiało zaczyna rysować się obraz rodzica wypoczętego i zrelaksowanego. Dobre sobie – pomyśli ten z Was, kto przerobił już ten okres i ma dziecko nieco starsze. Teraz to dopiero się zaczyna. Tysiące pytań, humory, fochy, zdecydowane wyrażanie swojej opinii, sprzeciw w stosunku do naszych pomysłów, rywalizacja w stosunku do rodzeństwa czy przyjaciół z przedszkola, etc. Burza nastrojów i emocji, z którymi mały smyk, a często i my, jego rodzice, nie bardzo wiemy, jak sobie poradzić. Zaczynamy więc szukać wiedzy, wskazówek, dobrych praktyk czy pomocy edukacyjnych, które mogłyby nam nieco ułatwić zadanie, wskazać właściwy kierunek, uspokoić.

Jedną z takich pomocy jest seria książeczek Kraina Uważności,
autorstwa Agnieszki Pawłowskiej.

 

Za pośrednictwem głównych bohaterów, którymi są zwierzątka: Lew, Tygrysek, Kotka, Szczurek i Nietoperzyca, autorka wdraża dzieci w jakże trudną sztukę bycia uważnym. Uczy jak zwracać większą uwagę na to, co dzieje się ze mną, wokół mnie, na bycie „tu i teraz”.

Serię Kraina Uważności stanowi pięć książeczek. Wszystkie łącznie tworzą jedną, większą całość, pochylając się nad różnymi formami uważności. Jednakże każda z nich to osobna historia, osobny bohater – tak więc spokojnie można kupić jedną „na próbę” i zobaczyć reakcję dziecka. Czytanie rozpocznijcie od Lwa Staszka, gdyż od niego wszystko się zaczyna.

Lew Staszek i siła uważności

To opowieść o przyszłym królu zwierząt, który jako mały lewek nie radzi sobie z trudnymi emocjami, np. wybuchami gniewu, zazdrością czy rozczarowaniem. Lekcji uważności udziela mu jego tata – opanowany, dostojny i mądry lew. Pokazuje małemu następcy tronu, co oznacza uważny oddech, jak dzięki niemu może lepiej zrozumieć siebie oraz lepiej funkcjonować wśród przyjaciół i rówieśników.

StLS05NDY4MjctTGV3IC0gS29waWEuanBn
fot. wydawnictwopoznanskie.com

Tygrysek Erwinek i energia uważności

Głównym bohaterem jest bardzo wysportowany i często wygrywający różnego rodzaju zawody Tygrysek Erwinek. Rywalizacja i ciągła chęć wygrywania wkrada się tygryskowi także wówczas, kiedy bawi się z przyjaciółmi. W efekcie nie są oni już tak chętni do zabaw z Erwinkiem. Z lekcją uważności, która między innymi pokazuje tygryskowi, co dzieje się z jego ciałem podczas wysiłku fizycznego, przychodzi Lew Staszek.

Tygrysek erwinek
fot. wydawnictwopoznanskie.com

Kotka Wiktoria i magia uważności

Ta książeczka porusza problem dziecięcego znudzenia i ciągłego poszukiwania nowych wrażeń. Uczy dostrzegać piękno zwykłych, codziennych rzeczy i sytuacji. Główną bohaterką jest kotka Wiktoria, która często jest smutna, gdyż straciła umiejętność cieszenia się drobiazgami. Przez Krainę Uważności Wiktorię przeprowadza jej mama.

Kotka wiktoria
fot. wydawnictwopoznanskie.com

Nietoperzyca Kaja i piękno uważności

Główna bohaterka to tytułowa nietoperzyca Kaja. Zauważa ona, że różni się od swoich przyjaciół, „odstaje od normy”, jest inna. To powoduje, że Kaja czuje się gorsza. Książeczka porusza tematykę różnorodności i odmienności, ucząc przy tym poczucia własnej wartości. Na pomoc małej nietoperzycy zjawia się kotka Wiktoria, która poprzez lekcję uważności, uświadamia Kai jej piękno.

Nietoperzyca kaja
fot. wydawnictwopoznanskie.com

Szczurek Rysio i smak uważności

To opowieść o wielkim smakoszu – szczurku Rysiu. Szczurek kocha jeść. Je często, dużo, niezdrowo i nieświadomie. Jego problemem jest też to, że nie umie dzielić się smakołykami z przyjaciółmi, przez co inne zwierzątka zaczynają unikać Rysia i nie chcą się z nim bawić. Ta sytuacja powoduje, że Rysio w samotności je jeszcze więcej i nie są to bynajmniej rzeczy zdrowe. Lekcji uważności w jedzeniu udziela Rysiowi nauczycielka. Dzięki tej lekcji Rysio zmienia swoje nawyki żywieniowe, uczy się wykorzystywać wszystkie zmysły, aby lepiej poznać to co je. W efekcie niniejszego doświadczenia  przekonuje się, że fajnie jest dzielić się smakołykami z innymi.

Szczurek Rysio
fot. wydawnictwopoznanskie.com

 

O książeczkach jednak najlepiej opowiada sama ich pomysłodawczyni – Agnieszka Pawłowska. Z wielką przyjemnością zapraszam Was do obejrzenia wywiadu, który z autorką serii Kraina Uważności, przeprowadziła Weronika Szymańska, prezenter i reporter telewizji WTK.

Na zakończenie dodam jeszcze, że książki w prawdzie są przeznaczone dla dzieci, jednakże zagadnienie uważności jest na tyle uniwersalne, że nie jeden z nas, rodziców, może z nich wynieść coś dla siebie.

Cena rynkowa książeczek

Pakiet 5 książeczek w Wydawnictwie Poznańskim to cena 79,90

Cena okładkowa to 19,90 

*Nadmienię, iż artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. Stanowi on subiektywną ocenę produktu dokonaną przez autora wpisu.

 

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *