Z cyklu „miejsca godne polecenia” – Kopalnia Złota, Średniowieczny Park Techniki, Leśny Park Przygody – czyli atrakcje Złotego Stoku


W końcu nastał upragniony przez wszystkie dzieciaki czas wakacji. Czas odpoczynku, zabawy, czas podróży, poznawania nowych zakątków, obyczajów. Czas odkrywania świata, w sposób nieco inny, aniżeli zza szkolnej ławki.

Ale nie ma się co oszukiwać – te dwa miesiące to nie zawsze łatwa sprawa dla rodziców – niekiedy ten czas staje się nie lada wyzwaniem. Rodzice przedszkolaków, zastanawiają się jak pozaplatać swoje urlopy tak, aby móc sprawować opiekę nad dziećmi, w okresie kiedy przedszkole jest nie czynne – zazwyczaj jest to jeden miesiąc w roku, albo lipiec albo sierpień. Z kolei rodzice dzieci, które uczęszczają już do szkoły, mają do zagospodarowania swoim pociechom całe dwa miesiące.

Pierwsze dni, może pierwszy tydzień, to czas odreagowania od codzienności szkolnej. Czas odpoczynku, przełączania się na tryb wakacyjny. W tym okresie większość dzieciaków raczej nie wypowie jeszcze magicznych słów „nudzi mi się”, ale chwile później kto wie?

Okres wakacji to czas wymagający od rodziców wzmożonej kreatywności i pomysłowości. Co zaplanować na weekend, aby nasz smyk był usatysfakcjonowany, zajęty, a przy okazji się czegoś nauczył? Jak zorganizować wyprawę, aby i dla nas, rodziców, był to czas radosny, spokojny pełen relaksu?

Jednym z miejsc, które z czystym sercem mogę polecić na niedzielny, rodzinny, wyjazd jest miejscowość Złoty Stok ze swoimi różnorodnymi atrakcjami, do których zaliczyć możemy:

Kopalnia Złota „Złoty Stok”

Informacje organizacyjne

Kopalnia czynna jest codziennie, w okresie letnim od 9:00 – 18:00, a w okresie zimowym od 9:00 – 17:00. Do kopalni można wejść tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Wejścia odbywają się co 45 minut. Czas zwiedzania to ok.90 minut.
Ceny biletów: 18 zł normalny i 15 zł ulgowy (dzieci powyżej 4 roku życia, emeryci, renciści, studenci, młodzież szkolna). Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu – miejsca jest sporo.

UWAGA!!!
Na czas zwiedzania kopalni, koniecznie zaopatrzcie się w coś cieplejszego do ubrania, gdyż bez względu na porę roku, panuje tam  stała temperatura i wynosi ona 7° C.

Co Cie czeka w kopalni?

Zwiedzanie obejmuję podziemną trasę turystyczną kopalni. Wędrówkę rozpoczynamy w części muzealnej „SZTOLNI GERTRUDA” Odcinek ten liczy ok. 500 m i zobaczyć w nim można:

  • imponującą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku,
  • dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych,
  • piec muflowy, piec laboratoryjny, w którym wytapiano złoto,
  • drewniany wózek do transportu rudy.
DSC_0003
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0015
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0002
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0008
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0013
fot. aktywuj.smyka.pl

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszy się także SKARBIEC. To w nim można zobaczyć 1066 sztabek, które odpowiadają 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj. przez okres ok. 1000 lat.

DSC_0009
fot.aktywuj.smyka.pl
DSC_0043
fot. aktywuj.smyka.pl

Następnie przewodnik prowadzi nas CHODNIKIEM ŚMIERCI, gdzie spotkać możemy legendarnego Gnoma. Zwiedzanie kontynuujemy przechodząc do SZTOLNI CZARNEJ GÓRNEJ. „Wejście do sztolni znajduje się w górnej części Złotego Jaru, tuż u podnóża wielkiego kamieniołomu, w Gorze Sołtysiej. Góra ta dwukrotnie była eksploatowana, raz w pogoni za żyłami złota ( średniowiecze) oraz w połowie XVII wieku w celu odzyskania rudy arsenowej. Dzięki temu możemy tutaj na podstawie kształtu i przekroju chodników oraz rodzajów obudów, zapoznać się z różnymi technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków. Zobaczymy tutaj też podziemny chodnik prowadzący do Czech, ręcznie kute średniowieczne wyrobiska ze śladami pociągnięcia rylca oraz potężne komory po wybraniu złotodajnych rud”.

DSC_0056
fot. aktywuj.smyka.pl

 Największą jednak atrakcją Sztolni Czarnej jest jedyny w Polsce podziemny wodospad.

DSC_0051
fot. aktywuj.smyka.pl

Zwiedzanie zakończymy wyjeżdżając na zewnątrz podziemnym pomarańczowym tramwajem, który zarówno dla małych jak i całkiem dużych smyków, jest nie lada atrakcją kopalni. Trasa przejazdu liczy 300m.

DSC_0063
fot. aktywuj.smyka.pl

Na peronie KOPALNIA ZŁOTA – GŁÓWNA przewodnik żegna się już z turystami, zapraszając do skorzystania z dodatkowych atrakcji, chociażby zapoznania się z historią Mennicy w Złotym Stoku, zwiedzenia Muzeum Minerałów, czy próby wypłukania złota.

DSC_0065
fot.aktywuj.smyka.pl
DSC_0067
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0086
fot. aktywuj.smyka.pl

Na terenie Kopalni czeka na nas jeszcze więcej różnego rodzaju atrakcji, może już nieco bardziej współczesnych, ale na pewno cieszących się dużą popularnością wśród dzieci. Są to różnego typu dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, stragany z pamiątkami itp. Odpocząć i zasilić nasze organizmy w niezbędne kalorie, możemy w znajdujących się na terenie kompleksu kawiarniach czy restauracjach. Nie będziemy także mieli kłopotu kiedy dziecko, czy my sami, będziemy potrzebować skorzystać z toalety, tuż przy kasie biletowej, w budynku Muzeum Minerałów znajdują się bezpłatne toalety.

Średniowieczny Park Techniki

Informacje organizacyjne

Średniowieczny Park Techniki czynny jest codziennie od godz. 10:00 – 19:00, a w okresie zimowym od 10:00 – 16:00. Czas zwiedzania to ok. 60 minut. Bilet normalny to wydatek rzędu 14 zł,a ulgowy 10zł.

W cenie biletu: oprowadzanie z przewodnikiem i demonstracja wszystkich urządzeń, przejście Ścieżką Strachu, spotkanie z Katem w jego chacie i demonstracja średniowiecznych narzędzi tortur.

Bezpłatną dodatkową atrakcją jest średniowieczny plac zabaw na którym czekają na Was zabawy i zabawki jakimi bawiono się w odległych czasach.

Co Cie czeka w Średniowiecznym Parku Techniki?

Średniowieczny Park Techniki – to doskonała, zbudowana w skali 1:1 replika średniowiecznej osady górniczej. Szczegółowo o wszystkich eksponatach przeczytać możecie TUTAJ. Wszystkie urządzenia działają, o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia te imponują swoimi rozmiarami (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) oraz rozmachem z jakim zostały zbudowane. Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. A zdjęcia dokumentujące budowę Parku Techniki obejrzeć możecie TUTAJ.

W żadnym miejscu w Europie nie można spotkać drugiej tak dokładnej i bogatej w urządzenia repliki górniczej wioski średniowiecznej.

DSC_0094
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0095
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0096
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0097
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0098
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0099
fot. aktywuj.smyka.pl

Szczegółowe informacje na temat Parku, historii jego powstania, czy warsztatów fizyki eksperymentalnej, znajdziecie na stronie parktechniki.pl

Leśny Park Przygody „Skalisko”

Informacje organizacyjne

Park czynny jest w ciągu roku, w dni wolne od nauki szkolnej, w godzinach 10:00 – 18:00, a w ciągu wakacji codziennie w godzinach 10:00 – 20:00. Czas jaki należy sobie zarezerwować na Park Przygody to co najmniej 60 minut. Ceny biletów uzależnione są od wieku i wzrostu uczestników, oraz od rodzaju atrakcji na jakie się zdecydujemy i kształtują się pomiędzy 30zł a 90zł. Szczegółowy cennik znajdziecie TUTAJ.

Co Cie czeka w Parku Przygody?

Park Przygody zbudowany został w Złotym Stoku w roku 2006r.  Powstał w oparciu o projekt francuskiej firmy Alsace Aventure Nature, która posiada wieloletnie doświadczenie w konstrukcji przejść akrobatycznych na wysokościach. Zajmuje on powierzchnię 7 hektarów obejmujących obszary leśne, oraz teren dawnego kamieniołomu.

Jak mówią twórcy parku stanowi on niepowtarzalny rodzaj napowietrznego trekingu, którego bazą są przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak: balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki – zjazdy na linie o łącznej długości 1050 metrów oraz wiele innych.

Stopień trudności poszczególnych odcinków jest zróżnicowany, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wydzielona została specjalna trasa dla dzieci. Minimalny wzrost dziecka z rękami uniesionymi do góry musi siegać 140 cm.

O rodzajach tras i o przewidzianych na nich atrakcjach poczytać możecie TUTAJ.

Po odpowiednim przeszkoleniu uczestnik pokonuje trasę samodzielnie, będąc oczywiście wpiętym do specjalnej liny asekuracyjnej, gwarantującej unikniecie upadku z wysokości. Przemieszczanie się uczestników na trasach nadzorują także instruktorzy, którzy w każdej chwili są gotowi pomóc.

DSC_0020
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0026
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0031
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0034
fot.aktywuj.smyka.pl

Park Przygody „Skalisko” dla osób szukających mocniejszych wrażeń ma ofertę specjalną, którą są nocne ćwiczenia trekingowe. Przeznaczone są one dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Podsumowanie…

Podsumowując naszą niedzielną wyprawę do Złotego Stoku mogę powiedzieć, że był to bardzo dobrze spędzony czas. Nam nie starczyło już czasu i siły, ale w drodze do Złotego Stoku zawsze możecie jeszcze zwiedzić inne atrakcyjne miejsca, chociażby Twierdzę Kłodzką czy Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

Wakacje rozpoczęte – aktywizowanie smyków ruszyło pełną parą. Trzymamy kciuki za wszelkie rodzicielskie inicjatywy.

A może Ty byłeś w jakimś ciekawym miejscu, które mógłbyś polecić czytelnikom aktywuj.smyka.pl
Czekamy na Wasze polecenia, one zawsze są na wagę złota.

 

Artykuł powstał w oparciu o:

1. Doświadczenia własne autorki,
2. Materiały via Internet: kopalniazlota.pl, parktechniki.plskalisko.eu

 

 

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *