Z cyklu „miejsca godne polecenia”- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu


Jeśli wakacyjne, tudzież weekendowe, szlaki zaprowadzą Was w Beskidy, a wśród Was będzie mały miłośnik przyrody i zwierząt w wieku przedszkolnym, to jednym z obowiązkowych przystanków na mapie wyprawy, winien być Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu.

My mieliśmy okazję zwiedzać go kilka dni temu. Przyznam się szczerze, że z racji tego, iż nie jesteśmy miłośnikami ZOO, gdyż widok zwierząt w klatkach, lub na mikroskopijnych wybiegach, jest dla nas zbyt przygnębiający i do Ustronia jechaliśmy z duszą na ramieniu. Jednakże to co zobaczyliśmy mile nas zaskoczyło, w związku z czym, z czystym sumieniem możemy Wam to miejsce polecić.

Leśny Park Niespodzianek to 15 ha umiejętnie zagospodarowanej przestrzeni leśnej, gdzie już na pierwszy rzut oka widać symbiotyczne funkcjonowanie człowieka i zwierząt.

Park  położony jest na terenie starodrzewia bukowego rozciągającego się na południowym stoku Równicy, której część przyrodnicza pozostaje pod ścisłą ochroną. Poprzez park prowadzi 3,5 km specjalnie przygotowanych przyrodniczo-dydaktycznych ścieżek dla zwiedzających.

Podążając niniejszymi ścieżkami nie sposób ominąć główne atrakcje parku, chociażby: stację ptaków drapieżnych czy sowiarnię, obsługiwanych przez wykwalifikowanych sokolników.

DSC_0191
fot. aktywuj.smyka.pl

Włożyć rękę w ogromną rękawicę i potrzymać na chwilę na przedramieniu orła czy sokoła wędrownego, jest nie małym przeżyciem dla przedszkolaka.

DSC_0220-001
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0225
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0213
fot. aktywuj.smyka.pl

A czy mieliście już kiedyś okazję zobaczyć ptaki drapieżne lub sowy z odległości kilkudziesięciu centymetrów? Ja szczerze się przyznam, że i dla mnie ta część atrakcji parku była nie lada przygodą.

DSC_0256
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0269
fot. aktywuj.smyka.pl

Nie mniejszą atrakcją dla dzieci, ale i dorosłych, jest bezpośredni kontakt z sarnami, muflonami, jeleniami czy kozami, które mimo, iż w paśnikach karmy mają pod dostatkiem, z wielką przyjemnością przychodzą jeść z ręki.

DSC_0325
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0292
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0287
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0315
fot. aktywuj.smyka.pl

Informacje techniczne:

Na terenie Parku znajduje się także spory plac zabaw, są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety i bezpłatny parking, gdzie możecie zostawić samochód.

Jest także „Bajkowa Ścieżka”, czyli małe domki z popularnymi postaciami z bajek. Przy każdym z takich domków po naciśnięciu włącznika (bezpłatnie) odsłuchać można bajkową opowieść.

Leśny Park Niespodzianek czynny jest CAŁY ROK

– od 1 kwietnia do 31 października: w godz. od 9:00 do 18:00
– od 1 listopada do 31 marca: w godz. od 10:00 do 16:00

Ceny biletów:

Cennik dla gości indywidualnych

– Dorośli : 24 zł
– Dzieci i młodzież szkolna ( do 18 lat) : 18 zł
– Studenci ( do 26 lat): 20 zł
– Emeryci ( powyżej 60 lat): 18 zł

Wstęp wolny:

– Dzieci poniżej lat 3,
– Dzieci i młodzież szkolna w dniu urodzin,
– Inwalidzi I Gr. poruszający się na wózkach oraz niewidomi,
– Opiekunowie (1 na 10 dzieci) i kierowcy autokarów grup odwiedzających park,
– Osoby powyżej 75 roku życia.

 

Więcej informacji na temat Leśnego Parku Niespodzianek znajdziecie oczywiście na stronie parku www.lesnypark.pl

My ze swojej strony zdecydowanie polecamy, jako jedną z form przyrodniczych aktywacji małych smyków.

 

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *