Aktywator: Literatura obowiązkowa na Boże Narodzenie


Adwent rozpoczęty, za kilka dni Mikołajki, powoli wpadamy w klimat radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. A co powiecie na to, aby dopełnieniem tego klimatu, w długie zimowe wieczory, stały się niezwykłe opowieści, spisane piórem na białym, kredowym papierze?

Jako wielka zwolenniczka skandynawskiej literatury dla dzieci, chciałabym polecić Wam dwie, jak dla mnie obowiązkowe, pozycje na Boże Narodzenie.

Pierwszą z nich jest „Wierzcie w Mikołaja”, a drugą „Prezent dla Cebulki”, Wydawnictwa Zakamarki.

Obie te pozycje, dostarczają czytelnikowi wyjątkowych doznań literackich, jednocześnie stymulując do rozmyślań na temat przemian społecznych uchwyconych przez pryzmat dzieciństwa.

Książki mają formułę kalendarza, gdzie na każdy, kolejny dzień Adwentu, przewidziana jest jedna historia. Jednakże nie sądzę, że komukolwiek z Was uda się trzymać tej konwencji – wciągają tak bardzo, że nie da się powstrzymać przed przeczytaniem kolejnego odcinaka i jeszcze jednego… i jeszcze…

„Wierzcie w Mikołaja”

DSC_0020
fot. aktywuj.smyka.pl

W tym roku ze Świętami jest coś nie tak. Początkowo w Sztokholmie, na ulicy Widara, a potem w całej Szwecji i na całym świecie, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Przygotowania do świąt nie przebiegają jak zawsze: świecące gwiazdy, które wiesza się w oknach – gasną, żarówki się przepalają, choinki gubią igły, świąteczne dekoracje znikają z szaf, a w kalendarzu adwentowym, po czekoladkach pozostaje tylko zapach. Ale to jeszcze nie koniec… Najgorsze, że znika także cały świąteczny nastrój. Hmmm, potrzebujemy 24 dni, aby rozwikłać zagadkę i dowiedzieć się Kto za tym wszystkim stoi. Potrzeba też 24 dni, aby przywrócić magię Świąt.

To co wierzycie w Świętego Mikołaja?

DSC_0066
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0064
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0069
fot. aktywuj.smyka.pl

„Prezent dla Cebulki”

To pozycja, która wywołała u mnie,  jak i u mojego syna, chyba wszystkie możliwe emocje. Nie jest to literatura łatwa, lekka i przyjemna. To coś więcej. To doskonałe balansowanie  pomiędzy złem, a dobrem, pomiędzy brutalizmem, a tkliwością.

W prawdzie akcja książki rozgrywa się w okresie przedświątecznym, jednakże niesie ona ze sobą tak głęboki i tak ponadczasowy przekaz, że można ją czytać w każdym okresie roku.

DSC_0024
fot. aktywuj.smyka.pl

Cebulka, czyli Stig, ma jasne włosy, rumieńce na policzkach i okulary na nosie. Stig wraz ze swoją mamą mieszka w brzydkim, ale za to pełnym książek domu. Marzy o tym, aby na Święta dostać rower, na którym mógłby każdego dnia jeździć do szkoły. Innym, niesamowicie silnym, marzeniem Cebulki jest spotkać tatę, którego nigdy nie widział. Sprawa nie jest prosta, bo ojciec Stiga nie wie nawet o jego istnieniu. Mama straciła z nim kontakt, zanim Stig przyszedł na świat. Cebulka jednak uważa, że aby odnaleźć tatę wystarczy pojechać do Sztokholmu….

Świat marzeń Cebulki silnie przenika do realnego świata. Kiedy nikt nie patrzy, chłopiec wsiada na swój niewidzialny rower i gna przed siebie. W swoich marzeniach także spotyka się z tatą.

Czy chcecie dowiedzieć się Kogo na swej drodze spotka Cebulka? Kto stanie się jego prawdziwym przyjacielem i jakie lekcje odbierze od życia?

DSC_0052
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0054
fot. aktywuj.smyka.pl
DSC_0058
fot.aktywuj.smyka.pl

Nie piszę już nic więcej, aby nie zdradzać wszystkiego. Powiem tylko, że moim skromnym zdaniem, tych pozycji nie można przegapić!!!

*Nadmienię, iż artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. Stanowi on subiektywną ocenę produktu dokonaną przez autora wpisu.

 

Wierzcie w Mikołaja
tekst: Lotta Olsson
ilustracje: Benjamin Chaud
przekład: Agnieszka Stróżyk
okładka twarda
stron: 100
format: 25 x 27 cm
Wyd. Zakamarki 2013

Prezent dla Cebulki
tekst: Frida Nilsson
ilustracje: Maria Nilsson Thore
przekład: Agnieszka Stróżyk
okładka twarda
stron: 108
format: 25 x 27 cm
Wydawnictwo Zakamarki, 2014

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *