Jak nie zapomnieć?


Organizacja życia rodzinnego to często nie lada wyzwanie. Tu spotkanie, tam szkolenie, wyjazd w góry, zajęcia dodatkowe dzieciaków, urodziny babci, weekendowa wizyta przyjaciół. Znacie to skądś – prawda?

Jak planować z wyprzedzeniem, wyznaczać priorytety, przekładać je na konkretne listy zadań – to spory kawałek wiedzy z zakresu Zarządzania Czasem – o tym może przy innej okazji, na jakimś wyjazdowym szkoleniu w górach:) Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami, konkretnym, najbardziej popularnym, doskonale nam wszystkim znanym narzędziem do planowania, a mianowicie: KALENDARZEM.

DSC_0024-001
fot. aktywuj.smyka.pl

Ci z Was, którzy znają mnie osobiście doskonale wiedzą, że co roku samodzielnie przygotowuję kalendarz dla naszej rodziny, który w okresie międzyświątecznym starannie uzupełniam. Uwielbiam ten moment. Za oknami ciemno i zimno, a ja zamykam się w moim małym pokoiku, w tle gra nastrojowa muzyka, a tuż obok stoi duuuuży kubek gorącego kakao. To jeden z nielicznych wieczorów, kiedy to po same uszy zanurzam się we wspomnieniach mijającego roku. Jednocześnie to wieczór marzeń, celów i planów na nadchodzące, nowe 365 dni. Moje około bożonarodzeniowe uzupełnienie kalendarza, stało się już tradycją w naszym domu. Mąż wie, że to mój wieczór i że wówczas pod żadnym pozorem nie należy mi przeszkadzać. Niniejsze uzupełnianie polega na: przekartkowaniu „starego kalendarza” i w oparciu o dokonane w nim wpisy, uzupełnianie „nowego”, tego który jeszcze pachnie tuszem z drukarki. A, że jestem typowym wzrokowcem, do zapełniania kolejnych kartek używam różnych kolorów, symboli, grafik itp. I tak oto powstaje mój własny, na wskroś spersonalizowany kalendarz, który pozwala mi pamiętać o wszystkim, co ważne.

900 biurko
fot. aktywuj.smyka.pl

Za co cenię sobie mój minimalistyczny kalendarz?

  • Za to, że są w nim tylko i wyłącznie treści ważne dla mnie i mojej rodziny. Nie potrzebuję, każdego dnia zapoznawać się z imionami kolejnych solenizantów, czy dowiadywać się, że mamy światowy dzień sprzątania biurka itp. 
  • Za jego uniwersalność. Przygotowując kalendarz wybieram grafikę i układ, który doskonale sprawdza się zarówno jako kalendarz rodzinny, jak i kalendarz pracowy. Drukuję dwa takie kalendarze. Jeden wisi w kuchni i w nim zapisujemy wszystkie wydarzenia rodzinne. Drugi stoi oparty o ścianę, obok monitora mojego komputera. Tu notuję np. co kiedy publikuję na moim blogu, z kim i gdzie się spotykam, do kogo i kiedy mam zadzwonić, itp.
  • Za jego mobilność. To, że jest on wpięty do clipboard’a sprawia, że mogę go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Wbrew pozorom z tej opcji korzystam dość często – ot, chociażby kiedy potrzebuję umówić wizytę lekarską i chciałabym słyszeć, co miła Pani po drugiej stronie słuchawki do mnie mówi. Kiedy dzieci są tuż obok nie zawsze jest to możliwe, przynajmniej u mnie). Wówczas zabieram kalendarz pod pachę i wychodzę.
  • Za to, że mam w nim wszystko czarno na białym 🙂 Przez te kilka lat używania, takiego kalendarza, tak się przyzwyczailiśmy do bieżącego wpisywania w niego ważnych rzeczy, że teraz jak czegoś w nim nie ma, oznacza to, że nie ma tego wcale. Nie uwierzycie, jak takie założenie mobilizuje. Przykład z życia: zdarzyło się tak, że pokryły się nam (mi i mężowi) terminy spotkań. Każde z nas chciało po południu wyjść z domu, ale to niemożliwe, bo ktoś musi zostać z dziećmi. Co wtedy? Jak to rozwiązać? Sprawa jest prosta – idzie ten, którego spotkanie jest wpisane w kalendarzu. Jak myślicie, kto?:))))
  • Za to, że działa lepiej niż lecytyna, zwłaszcza na mojego męża. Lecytynę zapominał łykać:)
DSC_0002-002
fot. aktywuj.smyka.pl

Kochani to tyle. Jeśli Komuś z Was przyda się mój kalendarz to super. Ściągajcie, drukujcie, używajcie.

Aby pobrać KALENDARZ 2016, wystarczy, że klikniesz TUTAJ.

A może macie dla mnie jakieś podpowiedzi np. co w Waszych kalendarzach fajnie się sprawdza, za co je lubicie, itp. Koniecznie dajcie znać, może za rok właśnie o te elementy wzbogacę kolejny AS’owy planner.

uściski,
b.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *