Aktywator: „Pszczoły”


Jest późny wieczór, w domu nastała upragniona cisza, otulona ciepłym kocem czytam książkę o pszczołach. Co więcej, czytam jednym tchem, otwierając szeroko oczy ze zdumienia i niedowierzania. Tak, wiem zakrawa na jakieś szaleństwo, ale co tam czytam dalej:)

Pierwsze strony połknęliśmy ze starszym synem na dobranoc, jednakże z racji tego, że mały smyk był bardzo zmęczony, musieliśmy zgasić światło. Z pokoju syna wychodzę z książką pod pachą. Rzadko mi się to zdarza, w zasadzie chyba mi się jeszcze nie zdarzyło, ale „Pszczół” nie da się ot tak odłożyć na półkę – wciągają.

DSC_0058
fot. aktywuj.smyka.pl

Czy wiesz, że pszczoły robotnice mierzą od 12 do 15 milimetrów, a ważą zaledwie 1/10 grama. Pszczoła w locie uderza skrzydłami aż 230 razy na sekundę, a prędkość z jaką się porusza to ok. 30 kilometrów na godzinę. Matka pszczela żyje od 2 do 4 lat, ale zdarzają się rekordzistki, które dożywają 7 lat. Głównym zadaniem matki jest wytwarzanie jajeczek, których ilości są ogromne, sięgają nawet 2000 dziennie.

DSC_0054
fot. aktywuj.smyka.pl

Jakie znasz zwierzęta zapylające? Jest ich naprawdę sporo, jednakże najskuteczniejsze są oczywiście pszczoły miodne. Swoją skuteczność zawdzięczają pracy zespołowej. A czy wiesz, na czym polega „wierność kwiatowa„? Otóż, jeśli w pobliżu ula kwitnie np. dużo jabłoni, to wszystkie zbieraczki tylko i wyłącznie tam latają. Umawiają się, że pozostałymi roślinami zajmą się w następnej kolejności. Dzięki temu pyłek od razu trafia tam, gdzie powinien, czyli na inną jabłoń.

DSC_0059
fot. aktywuj.smyka.pl

Najstarsze malowidło świadczące o kontakcie człowieka z pszczołami odkryto w Jaskini Pajęczej w Hiszpanii – liczy ono co najmniej 10 tysięcy lat. A czy wiesz, że do dzisiaj dla niektórych plemion afrykańskich miód i larwy pszczół są w pewnych okresach podstawą wyżywienia. Pigmeje z ludu Efe co roku świętują tzw. 2 miesiące miodowe. W tym czasie plądrują pszczele gniazda, zdobywając w ten sposób aż 3/4 zjadanego w tym okresie pożywienia.

DSC_0052
fot. aktywuj.smyka.pl

Czy wiesz,  kto jest patronem pszczelarzy i jaką legendą jest owiany?

DSC_0049
fot. aktywuj.smyka.pl

W jaki sposób narodziło się pszczelarstwo leśne, czyli bartnictwo?

DSC_0031
fot. aktywuj.smyka.pl

Dzięki „Pszczołom” dowiecie się, dlaczego w dawnych czasach z góry zakładano, że każdy bartnik to przyzwoity i prawy człowiek. Poznacie również uprawnienia sądu bartnego.

DSC_0035
fot. aktywuj.smyka.pl

Strona o stroju i narzędziach pszczelarza fantastycznie pobudza wyobraźnię małego smyka. Wystarczy ją pokazać i spytać „jak sądzisz, do czego może służyć dany przedmiot”. Odpowiedzi mogą Was naprawdę zaskoczyć 🙂

DSC_0036
fot. aktywuj.smyka.pl

Jakie rodzaje uli znasz? Czy Twój Smyk widział już kiedykolwiek prawdziwy ul? Może w ramach aktywowania warto pomyśleć o wyprawie do pasieki?

DSC_0046
fot. aktywuj.smyka.pl

Nie uwierzycie, ale okazuje się, że miasto jest całkiem dobrym miejscem do życia dla pszczół. W parkach i ogrodach sadzimy różnorodne rośliny, których kwitnienie rozpoczyna się już wczesną wiosną i trwa do późnej jesieni. Ponadto, w miastach używa się znacznie mniej środków owadobójczych niż na terenach uprawnych. Największy kłopot to znaleźć miejsce na ustawienie ula. Stąd stawia się je na dachach np. Opery Paryskiej czy Pałacu Kultury i Nauki.

DSC_0050
fot. aktywuj.smyka.pl

W Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano, że największą liczbę użądleń przeżył Johannes Relleke z Rodezji po tym, jak w 1962 roku zaatakowały go dzikie pszczoły. Z jego ciała wyjęto 2443 żądła. A w roku 2012, Chińczyk Ruan Liangming umieścił na sobie klatkę z pszczelimi matkami, dzięki czego od razu obsiadły go setki tysięcy pszczół. Rekordem był zarówno łączny ciężar owadów – 62 kg, jak i czas, jaki mężczyzna spędził w środku roju – 52 minuty i 24 sekundy.

DSC_0062
fot. aktywuj.smyka.pl

Podsumowując – „Pszczoły” są doskonałym pomysłem na prezent. Książka jest pięknie wydana, zawiera ogrom wiedzy i to nie tylko o samych pszczołach, ale i o szeregu zjawisk, zdarzeń, faktów związanych z tymi pożytecznymi owadami. Wiadomości podane są w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Kluczową rolę odgrywają barwne ilustracje, doskonale oddające to wszystko, co autor chciał nam przekazać.

Zdecydowanie polecam,
b.

Artykuł powstał w oparciu o:
1. Socha, P. Pszczoły. Warszawa: Wydaw. „Dwie Siostry”. 2015.

*Nadmienię, iż artykuł nie jest wpisem sponsorowanym. Stanowi on subiektywną ocenę produktu dokonaną przez autora wpisu.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *