Rodzinny spływ kajakowy rzeką Barycz (Milicz – Sułów)


Czy są już gotowi (3 i 6 lat)? Czy dadzą radę? Czy wysiedzą tyle? Czy im się nie będzie nudziło? Jakie pomysły wpadną im do głowy?

Dużo pytań i wątpliwości pojawiało się w naszych głowach, na myśl o rodzinnym spływie kajakowym. W końcu jednak uznaliśmy, że nie ma co gdybać i rozmyślać, tylko trzeba to sprawdzić.

Niniejszym, w ubiegłą sobotę, obraliśmy kierunek Milicz, gdyż to właśnie tam rozpoczynaliśmy nasz spływ Baryczą. Naszym celem było przepłynięcie odcinka od Milicza do Sułowa, czyli jakieś 10 km, co średnio powinno zająć ok. 3 godzin.

DSC_0003

Nie bez przyczyny wybraliśmy właśnie Barycz. Rzeka ze swoim spadkiem 0,035% należy do najwolniejszych w Polsce. Do przetestowania umiejętności smyków, nadaje się idealnie.

Chłopaki po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i pokazali nam, że mamy do czynienia z naprawdę twardymi zawodnikami. Po 10 minutach spływu nie mieliśmy już żadnych wątpliwości – wiedzieliśmy, że dadzą radę. I nie pomyliliśmy się, do samego końca spływu nie było mowy o marudzeniu, czy narzekaniu. A ich radość i zapał, zaowocował zapaleniem się w naszych głowach zielonego światła, dla wakacji pod namiotem z wiosłem w dłoni. Mazury, Czarna Hańcza, Rospuda a może Biebrza….o tak:)

DSC_0013

Ale schodząc na ziemie i wracając do spływu Baryczą…
Pierwszym miejscem na drodze spływu Milicz – Sułów, które warto zobaczyć, jest Zespół Pałacowo – Parkowy w Miliczu.

DSC_0025

DSC_0036

Kilkaset metrów dalej  znajduje się Ostoja Koników Polskich. Ostoję w 2007 r. założył Aleksander Kowalski. Koniki polskie są jedyną rodzimą rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od dzikich koni wschodnio-europejskich, tarpanów. Jeszcze w XVIII wieku można było je spotkać na zalesionych terenach Polski, Litwy i Prus. Z czasem zostały odłowione i wykorzystywano je głównie do prac gospodarskich. Ich populacja wyraźnie zmalała podczas działań wojennych, aczkolwiek po wojnie rozpoczęto odbudowę hodowli. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

DSC_0049

DSC_0041

A  teraz słów kilka o rzece. Barycz jest liczącym sobie 133km długości prawobrzeżnym dopływem Odry. Swoje początki bierze nieopodal Mikstatu, a bieg swój kończy w Wyszanowie pod Szlichtyngową. Nazwa rzeki pochodzi  od staropolskiego słowa „bara” co oznaczało bagno. Niegdyś Dolina Baryczy była bogata w złoża rudy darniowej, po eksploatacji której powstawały zagłębienia terenu doskonale nadające się do zakładania stawów. Pierwszymi, którzy na tych terenach, bo już w XIII wieku zakładali stawy, byli Cystersi. W założonych w XIII w przez Cystersów stawach do dziś hoduje się ryby, zwłaszcza słynne karpie. Do największych stawów należą: staw Stary w kompleksie Radziądz: 300ha, staw Mewi Duży w kompleksie Ruda Sułowska: 284 ha i staw Grabownica w kompleksie Stawno: 283ha.

DSC_0058

DSC_0069

Od miejscowości Przygodzice w woj. Wielkopolskim aż do Bartkowa koło Żmigrodu, Barycz przepływa przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Jest to największy Park Krajobrazowy w Polsce. Jego powierzchnia to  87 tys. ha rozciąga się zarówno na terenie Dolnego Śląska, jak i Wielkopolski.

DSC_0065

Linia brzegowa Baryczy jest zróżnicowana i bardzo ciekawa. Kontakt z przyrodą, ptakami czy bobrami mamy tu na wyciągnięcie ręki. W naszym przypadku, kiedy na pokładzie jest wielki miłośnik przyrody, pozostaje to nie bez znaczenia.

DSC_0082

Kilka wskazówek praktycznych:

 1. Rezerwując kajaki, upewnij się, że właściciel posiada dziecięce rozmiary kamizelek ratunkowych.
 2. Dla dzieci wypożycz lżejsze, plastikowe wiosła. Dla dorosłych lepiej sprawdzą się drewniane – łatwiej się takim wiosłem np. odepchnąć od brzegu, czy od powalonego do wody pnia. Są bardziej wytrzymałe na pęknięcia.
 3. Nie zapomnij, aby foteliki samochodowe dzieci przełożyć do samochodu właściciela wypożyczalni kajaków, który będzie Was odbierał z miejsca, gdzie zakończycie spływ.
 4. Na pokład dla młodszego dziecka zabierz jakąś zabawkę. U nas rewelacyjnie sprawdziła się plastikowa łódeczka, którą syn na sznureczku ciągnął sobie po wodzie, wystawiając rączkę za burtę kajaka.
 5. Nie zapomnijcie o nakryciach głowy i o tym, aby się porządnie wysmarować kremem z filtrem. Kiedy słońce mocno przygrzewa, dobrze sprawdzają się również lniane koszule z długim rękawem.
 6. Płynąć z małymi dziećmi trzeba wziąć pod uwagę konieczność zatrzymania się na siku, wówczas dobrze mieć na nogach sandały, które można przemoczyć. Wciągnięcie kajaka na brzeg wymaga wejścia osoby dorosłej do wody.
 7. Rzeczy, które zabieracie ze sobą do kajaka, zabezpieczcie przed wodą. Zapakujcie je do worka żeglarskiego lub chociażby zwykłej torby plastikowej.
 8. Na pokład zabierzcie na pewno: zapasowe ubrania, buty i ręczniki – to tak na wszelki wypadek.
 9. Polecam również zapakować: kanapki, owoce, ciasto, jogurty itp. Nie ma dla dzieciaków większej frajdy, niż piknik na trawie w połowie spływu. Odpoczną, pobiegają, a dodatkowe kalorie dodadzą siły do dalszego wiosłowania.

Trasy spływów kajakowych na Baryczy:

 1. Barycz odcinek Odolanów – Potasznia
  Długość – 16 km, czas płynięcia – ok. 4 godz.
 2. Barycz odcinek Potasznia – Milicz
  Długość – 14 km, czas płynięcia – ok. 4 godz.
 3. Barycz odcinek Milicz – Sułów
  Długość – 10 km, czas płynięcia – ok. 3 godz.
 4. Barycz odcinek Sułów – Żmigród
  Długość – 21 km, czas płynięcia – ok. 5 godz.
 5. Barycz odcinek Żmigród – Wąsosz
  Długość – 21 km, czas płynięcia – ok. 5 godz.
 6. Barycz odcinek Wąsosz – Osetno
  Długość – 21 km, czas płynięcia – ok. 5 godz.
 7. Barycz odcinek Osetno-Wyszanów
  Długość-19 km, czas płynięcia- ok.5 godz.

Pierwszy rodzinny spływ kajakowy już za nami, jednakże jesteśmy pewni, że w Dolinę Baryczy wrócimy jeszcze nie raz, albowiem do przepłynięcia mamy jeszcze całkiem sporo odcinków.

A Ty, który odcinek Baryczy wybierasz?

Pozdrawiam Was serdecznie i może do zobaczenia na spływie:)
b.

Artykuł powstał w oparciu o:

1. Doświadczenia własne autorki,
2. Materiały via Internet: parki.org.plbarycz.plgrmilicz.plsurowce-naturalne.pl

 

 

4 komentarze

 1. Magdalena powiedział(a):

  Fantastycznie. Od dłuższego czasu myślałam nad tym by się wybrać z dziećmi na kajaki ale twierdziłam ze to zbyt wcześnie.. są zbyt małe. . Ale nie! Myślę że dadzą radę. Dziękuję za cenne wskazowki ☺

  Maj 12, 2016
  Odpowiedz
  • Beata Szylhabel powiedział(a):

   Z dziką radością służę Magdziu takimi wskazówkami:) Życzę Wam wspaniałego, pełnego wrażeń i zachwytów w oczach dzieci spływu.

   Maj 12, 2016
   Odpowiedz
 2. Dominika powiedział(a):

  Beatko, wielki buziak za tak cudne inspiracje! To już wiem, jak spędzimy najbliższy rodzinny weekend :D. Byle tylko pogoda dopisała!

  Maj 12, 2016
  Odpowiedz
  • Beata Szylhabel powiedział(a):

   Ojjj myślę, że się Wam spodoba. Dominika, Was jest trójka- więc wypożyczcie sobie jeden 3 osobowy kajak – zmniejszy to nieco koszty i nikt z Was nie będzie musiał płynąć sam. No chyba, że jeszcze kogoś że sobą na spływ zabieracie. Jeśli byś potrzebowała namiary na 3-osobowe kajaki służę pomocą:)

   Maj 12, 2016
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *